Izba Rzemiosła
i Przedsiębiorczości w Lublinie

ul. Rynek 2,
20-111 Lublin

tel: 81 532 80 12

Egzamin czeladniczy w zawodzie zdun

Czy wiecie o tym, że w czasach średniowiecza zdun nie był oddzielnym zawodem, a budową pieców zajmowali się garncarze? Jeszcze w XVIII wieku garncarze, na kole, wytwarzali kafle miskowe lub garnkowe. Piece jednakże stawały się stałym elementem wyposażenia mieszkań, dlatego też garncarze-zdunowie zaczęli zakładać własne cechy. Dzięki działalności izb rzemieślniczych w XX wieku zaczęły powstawać nawet klasy tworzone specjalnie dla tego zawodu. Pamiętajmy, że w dwudziestoleciu międzywojennym, a potem aż do końca lat 50., to własnie piece były głównym źródłem ciepła dla mieszkańców Polski. Ich rola zaczęła maleć wmomencie, kiedy wprowadzono system centralnego ogrzewania. Dopiero pod koniec ubiegłego stulecia wzrosła popularność ogrzewania domów tradycyjnymi metodami, nie tylko piecami, ale i kominkami, stąd też zawód zduna znów stał się popularny, co jest wynikiem bardzo dużego ożywienia branży. Zawód zduna jest więc zawodem potrzebnym, ale wymaga uzyskania odpowiednich kwalifikacji. Dlatego zapraszamy do zapisywania się na kursy zduna, które kończą się egzaminem czeladniczym! Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 
81 743 69 42 lub mailowy: izba@izba.lublin.pl. 
Na naszej stronie internetowej istnieje możliwość zapisywania się online! Można również korzystać z naszej strony na Facebook'u.
Zdjęcia z egzaminu czeladniczego w zawodzie zdun, który odbył się przed komisjami naszej Izby prezentujemy w galerii.

#zdun #kursyzawodowe #egzaminczeladniczy #egzaminmistrzowski #rzemiosło #rzemieslniczy#izba #izbalublin .#izbarzemieślnicza #izbarzemiosła #izbarzemiosla#izbarzemieslnicza

 

 

Partnerzy:
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij