Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie realizuje projekt „Rzemiosło ma potencjał” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet X Lepsza edukacja Działanie 10.4 Kształcenie zawodowe, nr projektu: FELU.10.04-IZ.00-0006/23
Okres realizacji: 01.11.2023-31.10.2025
Wartość projektu: 1 901 004,00 zł
Wartość dofinansowania: 1 798 404,00 zł
Celem głównym projektu jest zwiększenie do 31.10.2025 r. potencjału osobowego oraz organizacyjnego Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie (IRiP), w tym min.15 organizacji członkowskich (cechów rzemiosła) w zakresie działań wspierających kształcenie zawodowe.
Powyższy cel zostanie zrealizowany poprzez działania ukierunkowane na zdobycie wiedzy i umiejętności przez członków/przedstawicieli IRiP i organizacji członkowskich oraz poprzez opracowanie kompleksowej strategii działania Izby i zrzeszonych cechów.
Grupy docelowe:
1) Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie
2) 15 cechów rzemieślniczych z terenu województwa lubelskiego zrzeszonych w Izbie RiP, w tym:
- Cech Krawców i Małej Przedsiębiorczości w Lublinie
- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Budowlanej i Drzewnej w Lublinie
- Rejonowy Cech Rzemiosł Różnych w Lublinie
- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej
- Cech Rzemiosł Różnych i Drobnej Przedsiębiorczości w Biłgoraju
- Cech Rzemiosł Różnych - ul. Łuczkowskiego w Chełmie
- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Hrubieszowie
- Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Janowie Lubelskim
- Cech Rzemiosł Różnych w Kraśniku
- Cech Rzemiosł Różnych w Parczewie
- Cech Rzemiosł Różnych w Puławach
- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radzyniu Podlaskim
- Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Rykach
- Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie
- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Krasnymstawie
3) 150 członków/przedstawicieli Izby RiP oraz 15 cechów zrzeszonych w Izbie RiP.
Zadania:
W ramach działania zaplanowano realizację wsparcia szkoleniowego i doradczego dla przedstawicieli IRiP oraz organizacji członkowskich cechów. Tematyka szkoleń wynika ze zdiagnozowanych uprzednio potrzeb szkoleniowych uczestników.
Opracowanie spójnej strategii rozwoju jest niezbędna dla rozwoju i ukierunkowania działań Izby oraz zrzeszonych w niej Cechów w obszarze kształcenia zawodowego i wzajemnych relacji ze szkołami placówkami systemu oświaty. Jej realizacja pozwoli na wykonanie długoterminowych planów wytyczających kierunki rozwoju organizacji, jak również uświadomienie szans i zagrożeń i odpowiednie reagowanie na zmieniające się otoczenie, w tym planowane fundamentalne zmiany legislacyjne (projekt nowej ustawy o rzemiośle).
Poprzez realizację zaplanowanych działań nastąpi trwałe wsparcie struktur organizacji, wzmocnienie oddziaływania organizacji w otoczeniu społeczno-gospodarczym, w szczególności w obszarze współpracy ze szkołami i placówkami systemu oświaty oraz pozytywnego wizerunku rzemiosła lubelskiego.
#FunduszeEuropejskie