II Kongres Kształcenia Dualnego

Kongres Kształcenia Dualnego podejmuje tematykę kształcenia dualnego prowadzonego przemiennie w szkole oraz w miejscu pracy. Ta forma edukacji stanowi wstęp do stałego zatrudnienia w poszukiwanych na rynku pracy zawodach.
W Polsce po 1989 roku nastąpił upadek kształcenia zawodowego w wielkim przemyśle. Wobec tego, to na rzemiośle, na mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach spoczywał ciężar kształcenia kadr zawodowych dla gospodarki narodowej. Należy jednak odnotować następujący w ostatnich latach powrót do kształcenia zawodowego w zakładach przemysłowych, działających w dużej skali.
Współpraca pomiędzy organizacjami gospodarczymi oraz sektorem edukacji w Polsce wymaga pogłębienia. Stąd też tak istotne jest dla rynku pracy zainicjowanie w skali kraju programu rozwoju kształcenia dualnego, obejmującego szkolnictwo ponadpodstawowe oraz wyższe.
W panelu dyskusyjnym wziął udział Pan Zbigniew MARCHWIAK - Prezes Izby Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie oraz Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radzyniu Podlaskim, a równocześnie Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.
W Kongresie uczestniczyli delegaci ziemi lubelskiej, m. in. Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców z Radzynia Podlaskiego, Cechu Krawców i Małej Przedsiębiorczości w Lublinie, Cechu Rzemieslników i Przedsiębiorców Branży Budowlanej i Drzewnej w Lublinie.

Uczetsnictwo w Kongresie zostało sfinansowane ze środków pochodzących z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 - 2030 - Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozowoju Społeczeństwa Obywatelskiego:
1. Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie - w ramach umowy 335/PROO/5/2023,
2. Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radzyniu Podlaskim - w ramach umowy 285/PROO/5/2023,
3. Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie - w ramach umowy 284/PROO/5/2023,
4. Cech Krawców i Małej Przedsiębiorczości w Lublinie - w ramach umowy 286/PROO/5/2023,
5. Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Budowlanej i Drzewnej w Lublinie - w ramach umowy 344/PROO/5/2023,
6. Cech Rzemiosł Różnych w Chełmie - w ramach umowy 287/PROO/5/2023,
7. Cech Rzemiosł Różnych w Parczewie - w ramach umowy 288/PROO/5/2023,
8. Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Hrubieszowie - w ramach umowy 283/PROO/5/2023,
9. Rejonowy Cech Rzemiosł Różnych w Lublinie - w ramach umowy 345/PROO/5/2023.

Udział w Kongresie jest zgodny z działalnością statutową wyżej wymienionych podmiotów.