"Rzemiosło ma potencjał"

Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie realizuje projekt „Rzemiosło ma potencjał” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu  Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet X Lepsza edukacja Działanie 10.4 Kształcenie zawodowe, nr projektu: FELU.10.04-IZ.00-0006/23

Okres realizacji: 01.11.2023-31.10.2025

Wartość projektu: 1 901 004,00 zł

Wartość dofinansowania: 1 798 404,00 zł

Celem głównym projektu jest zwiększenie do 31.10.2025 r. potencjału osobowego oraz organizacyjnego Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie (IRiP), w tym min.15 organizacji członkowskich (cechów rzemiosła) w zakresie działań wspierających kształcenie zawodowe.

Powyższy cel zostanie zrealizowany poprzez działania ukierunkowane na zdobycie wiedzy i umiejętności przez członków/przedstawicieli IRiP i organizacji członkowskich oraz poprzez opracowanie kompleksowej strategii działania Izby i zrzeszonych cechów.

Grupy docelowe:

1) Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie

2) 15 cechów rzemieślniczych z terenu województwa lubelskiego zrzeszonych w Izbie RiP, w tym:

- Cech Krawców i Małej Przedsiębiorczości w Lublinie

- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Budowlanej i Drzewnej w Lublinie

- Rejonowy Cech Rzemiosł Różnych w Lublinie

- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Białej Podlaskiej

- Cech Rzemiosł Różnych i Drobnej Przedsiębiorczości w Biłgoraju

- Cech Rzemiosł Różnych - ul. Łuczkowskiego w Chełmie

- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Hrubieszowie

- Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Janowie Lubelskim

- Cech Rzemiosł Różnych w Kraśniku

- Cech Rzemiosł Różnych w Parczewie

- Cech Rzemiosł Różnych w Puławach

- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Radzyniu Podlaskim

- Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Rykach

- Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie

- Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Krasnymstawie

3) 150 członków/przedstawicieli Izby RiP oraz 15 cechów zrzeszonych w Izbie RiP.

Zadania:

1. Rozwijanie potencjału osobowego organizacji

W ramach działania zaplanowano realizację wsparcia szkoleniowego i doradczego dla przedstawicieli IRiP oraz organizacji członkowskich cechów. Tematyka szkoleń wynika ze zdiagnozowanych uprzednio potrzeb szkoleniowych uczestników.

1. Budowa strategii organizacji w obszarze szkolnictwa zawodowego

Opracowanie spójnej strategii rozwoju jest niezbędna dla rozwoju i ukierunkowania działań Izby oraz zrzeszonych w niej Cechów w obszarze kształcenia zawodowego i wzajemnych relacji ze szkołami placówkami systemu oświaty. Jej realizacja pozwoli na wykonanie długoterminowych planów wytyczających kierunki rozwoju organizacji, jak również uświadomienie szans i zagrożeń i odpowiednie reagowanie na zmieniające się otoczenie, w tym planowane fundamentalne zmiany legislacyjne (projekt nowej ustawy o rzemiośle).

Poprzez realizację zaplanowanych działań nastąpi trwałe wsparcie struktur organizacji, wzmocnienie oddziaływania organizacji w otoczeniu społeczno-gospodarczym, w szczególności w obszarze współpracy ze szkołami i placówkami systemu oświaty oraz pozytywnego wizerunku rzemiosła lubelskiego.

#FunduszeEuropejskie