majsteRetro – skansen rzemiosł już otwarty

29.06.2015 r.

W miejscowości Górki, w gminie Sosnowica, w sąsiedztwie malowniczych terenów turystycznych, otwarty został skansen starych rzemiosł i architektury drewnianej oraz kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Skansen powstał na terenie osuwającego się w ruinę starego siedliska. Pomysłodawcą skansenu jest Pan Waldemar Włodarczyk, wieloletni członek lubelskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Budowlanej i Drzewnej, dla którego marzenie o realizacji takiego przedsięwzięcia stało się życiowym celem. Jak mówi Pan Waldemar „ … Wszystko co robiłem w życiu do tej pory – inżynieria budowlana, projektowanie, stolarstwo okazały się naturalnymi środkami w drodze do meritum mojego istnienia. Zrozumiałem wreszcie, że miejskie życie pełne stresu i ciągłej gonitwy, nie pozwalają mi oddychać pełną piersią. Zdecydowałem, że po prostu muszę podjąć to wyzwanie, wiedziałem, że czeka mnie ciężka i żmudna praca …” I w ten oto sposób myśl o skansenie rzemiosł została urzeczywistniona i zrealizowana. Uroczyste otwarcie miało miejsce 21 czerwca bieżącego roku, a wzięło w nim udział wielu znamienitych gości, między innymi Wójt Gminy Sosnowica, Starosta Parczewski, Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Poleskiego Parku Narodowego, a także wielu radnych gminnych i powiatowych oraz dyrektorzy okolicznych szkół. Otwarciu towarzyszyły konkursy z nagrodami, piknik z grillem, a także degustacja specjałów z ryb przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Zaproszeni goście zwiedzali Stodołę i Spichlerz podziwiając zgromadzone tam eksponaty, których historii i przeznaczenia byli bardzo ciekawi. Wiele osób dzieliło się wspomnieniami ze swojego dzieciństwa w tym pełnym nostalgii miejscu.

Planując wypoczynek na terenie Polesia, lub szukając ciekawego pomysłu na weekend, koniecznie odwiedźcie to miejsce!

Więcej informacji na stronie www.majsteretro.pl