Izba Rzemiosła
i Przedsiębiorczości w Lublinie

ul. Rynek 2,
20-111 Lublin

tel: 81 532 80 12

Projekt „Europraktyki autostradą do zawodowego sukcesu młodzieży

Projekt „Europraktyki autostradą do zawodowego sukcesu młodzieży” zakłada trzytygodniowy pobyt uczniów rzemiosła w 5 europejskich krajach partnerskich. Podczas pobytu uczniowie będą staże zawodowe. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które w lipcu będą przebywać w Portugalii (branża spożywcza), Hiszpanii (branża spożywcza), Włoszech (branża fryzjerska), Niemczech (branża motoryzacyjna) i Bułgarii (uczniowie w zawodach budowlanych). Wyjazd będzie poprzedzony spotkaniami z młodzieżą, podczas których jej zadaniem będzie zaprezentowanie zawodu oraz kultury i historii kraju docelowego. W ramach przygotowań do praktyk uczniowie odbędą e-learningowy kurs językowy, adekwatny do kraju partnerskiego. Beneficjenci projektu przez trzy tygodnie będą pracować w zagranicznych zakładach rzemieślniczych, doskonaląc zdobytą wcześniej wiedzę, a także poszerzając swoje kwalifikacje zawodowe oraz zdobywając nowe umiejętności zawodowe, życiowe i językowe. 
Projekt nie tylko zakłada poszerzenie kwalifikacji zawodowych uczniów z zasadniczych szkół zawodowych z całego województwa lubelskiego czy zdobycie nowych umiejętności językowych. Przedsięwzięcie przygotowuje również do podjęcia transeuropejskiej mobilności zawodowej, przybliża młodym ludziom unijną gospodarkę, uczy podejmowania nowych wyzwań i eliminowania własnych niedoskonałości, aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem europejskiego rynku pracy. Ponadto dzialania w ramach projektu wypracowują w młodzieży poczucie odpowiedzialności, umiejętności zdania się na własne siły i pracy w grupie, zaaklimatyzowania się w nowym miejscu, a także uczy samodzielności i podejmowania konstruktywnych decyzji. Jest sprawdzianem wiedzy, umiejętności i własnego charakteru. 
Projekt zakłada również promowanie kwalifikacji zawodowych, jakie można uzyskać podczas edukacji w ramach rzemieślniczej nauki zawodu, a następnie przystąpienia do egzaminu czeladniczego. Świadectwo czeladnicze jest bowiem uznawane za pełnoprawny dokument poświadczający kwalifikacje na terenie całej Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen. Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości wydaje również dokument (suplement) EUROPASS w języku polskim oraz angielskim, zgodny ze standardami Krajowej i Europejskiej Ramy Kwalifikacji, dzięki czemu osoby chcące podjąć pracę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej są zrównane w prawach z obywatelami danego kraju, stanowiąc silną konkurencję na danym rynku pracy.

 

Partnerzy:
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij