Izba Rzemiosła
i Przedsiębiorczości w Lublinie

ul. Rynek 2,
20-111 Lublin

tel: 81 532 80 12

Jubileusz twórczości artystycznej Witolda Marcewicza

23 kwietnia 2017 roku w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach odbyła się uroczystość jubileuszu 50 - lecia twórczości artystyczno - kamieniarskiej wybitnego twórcy Witolda Marcewicza, autora wielu znanych pomników na Lubelszczyźnie i w całej Polsce.

 

Pan Witold Marcewicz poświęcił się upamiętnianiu historii Polski, tworząc przez ponad pół wieku znakomite dzieła rzeźbiarskie, jak m.in.: pomnik lwa u podnóża Zamku Lubelskiego, pomnik Konstytucji 3 Maja na placu Litewskim w Lublinie, Pomnik Katyński przed kościołem garnizonowym w Lublinie czy pierwszy religijny w Ojczyźnie - pomnik Sienkiewiczowski: "Matka i Syn" w Okrzei. W trosce o dziedzictwo kultury narodowej, artysta wykonał wiele rekonstrukcji replik zabytków, jak np. portal na Starym Mieście (Rynek 18), który zaliczany jest do najpiekniejszych portali manierystycznych w Polsce. Poza tym jest autorem rzeźb sakralnych i nagrobnych, kompleksu nagrobków, tablic memorialnych. Dorobek artysty opiewa na około 250 rzeźb.

 

Pan Witold Marcewicz jest Honorowym Członkiem Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, a przez wiele lat był członkiem Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie kamieniarz.

 

Za swoją ciężką, ale przede wszystkim piękną pracę został uhonorowany medalem: "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jubileusz twórczości Witolda Marcewicza uświetniła swoim występem wielce utalentowana wokalnie córka artysty - Pani Agata Marcewicz - Szymańska, solistka Filharmonii Narodowej.

 

 

 

Partnerzy:
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij